Tak, żyjemy, ale co to za życie [Zakaz handlu]

Drukuj

Wszystko trzeba przeżyć, jak śpiewał Andrzej "Piasek" Piaseczny. Ale czy naprawdę o to chodzi, abyśmy kolejne utrudnienie "jakoś przetrwali"?

Polacy wszystko przeżyją. I zakaz handlu, i zakaz aborcji, i zakaz związków partnerskich, i zakaz krytykowania Kościoła, i zakaz mówienia prawdy o Holocauście, i wiele jeszcze innych zakazów. Przyzwyczailiśmy się, że państwo traktuje nas jak przygłupów i dyktuje, co jest małżeństwem a co nie jest, co jest prawdziwym patriotyzmem a co fałszywym, co jest przemocą w rodzinie (a raczej co nie jest i dlaczego właściwie nic nie jest), co jest polskością i tak dalej, i tak dalej. Przyzwyczailiśmy się, że „jak ci się nie podoba, to wypad do Holandii i daj się tam zgwałcić uchodźcom”, że „przecież można dokonać aborcji na Słowacji, to tylko jakieś 2000 zł”, że „granice są otwarte, jak nie jesteś katolikiem, to wypad”. Przetrwaliśmy gorsze rzeczy (no, może nie wszyscy, ale oj tam oj tam), od pokoleń omijamy system na różne sposoby. Ulubione polskie słowo – „jakoś”. Jakoś to będzie, jakoś się przeżyje, jakoś damy radę.

Sęk nie w tym, żebyśmy „jakoś” przetrwali, tylko żebyśmy nie musieli więcej tego systemu omijać.
Tak, konsumenci niedzielę 11 marca  „jakoś” przetrwali. Jasne, że w niedziele wolne od handlu nikt nie umarł z głodu. Ale boję się zapytać, jak się na przykład miewa 10 000 zwolnionych ochroniarzy. Czy dla nich też to było takie śmieszne jak dla tych, co heheszkowali, bo sobie „oderwana od koryta elita w futrach” nie może kupić tego czy owego. I czy cieszą się, że na zamknięciu w niedziele ich miejsca pracy dyskusja o wyzysku w Polsce zakończyła się. Czy tak bardzo bawi ich fakt, że teraz, gdy oni lub ich koledzy stracili pracę, warunki będą jeszcze gorsze, bo pojawi się argument „na twoje miejsce są setki tych, co zostali wywaleni z Ikei / Selgrosa / Tesco” etc. Bo wbrew temu, co doradzała taka pochylona nad zwykłymi ludźmi posłanka PiS, nie mogą zmienić zawodu na rozchwytywanego programistę.

Boję się zapytać, czy dalsze pomysły Piotra Dudy uszczęśliwiania narodu poprzez obcinanie pracy w niedzielę kolejnych branż (np. komunikacji miejskiej – która i tak w weekendy jest przecież zredukowana) – tak strasznie śmieszą zatrudnionych w nich ludzi. Tych ludzi, których rynek pracownika nie dotyczy. Bo przecież skoro jest taki sukces, skoro wreszcie Polacy mają czas dla swoich rodzin w niedziele, to czemu się zatrzymywać? Zamknijmy kina, baseny, siłownie, restauracje, dworce i lotniska. Naród będzie jeszcze szczęśliwszy. Przecież zakupy nie są pierwszą potrzebą. Zasadniczo w Polsce nic nie jest pierwszą potrzebą poza wyrażaniem swoich uczuć religijnych. Wszystko można zrobić innego dnia, w innym mieście, innym kraju…  Zwłaszcza, gdy się ma pieniądze, samochód, Internet w smartfonie, zna się języki i swoje prawa. Nie tędy powinna iść dyskusja nad rynkiem i prawem pracy w Polsce. Ale niestety w tym kierunku poszła i odtrąbiony sukces „wolnej niedzieli” (nie dla wszystkich wolnej – no ale powszechnie znanym faktem jest, że poza handlem w weekendy pracują tylko zgorzkniali, roszczeniowi single bez rodzin, których prawa obywatelskie są w oczywisty sposób mniejsze niż pracowników z rodzinami) zachęca, aby dalszymi zakazami przypudrowywać wyzysk bez dotykania nawet jego źródeł. Bo przecież jak Piotr Duda nie widzi w niedzielę zarobionej emerytki na kasie, to PUFF! problemy zniknęły! Zasadniczo to może mu też przyjść do głowy, że można by w okresie obowiązkowych kościelnych postów zamknąć także restauracje. Czemu nie? Naród schudnie. No i przecież w takich krajach muzułmańskich jak jest Ramadan to JAKOŚ dają radę, prawda?

Jakoś.

Czytaj również

Dodaj komentarz